Get Adobe Flash player
Start

Dla przedsiębiorców

W ciągu ostatnich 10 lat zasadniczo zwiększył się w Europie i na świecie rynek żywności ekologicznej.

Obecnie wykazuje on najszybszy wzrost spośród wszystkich sektorów żywnościowych.

Wynika to z malejącego zaufania konsumentów do dominującej na rynku żywności konwencjonalnej, produkowanej z użyciem pełnego zestawu środków chemicznych (pestycydów, nawozów mineralnych, regulatorów wzrostu itp.)

Od produktów rolnictwa ekologicznego konsumenci oczekują wyższej wartości zdrowotnej i odżywczej, oraz kontrolowanej jakości, jednocześnie postrzegając je jako bardziej bezpieczne i wartościowe pod względem smakowym.

Dynamicznie rozwijający się rynek konsumencki otwiera nowe możliwości przed producentami i przetwórcami żywności ekologicznej. Dobrym przykładem są Niemcy, będące drugim co do ważności rynkiem żywności ekologicznej na świecie (na pierwszym miejscu jest USA).

W Polsce udział żywności pochodzącej z rolnictwa i przetwórstwa ekologicznego w rynku żywności jest jeszcze niewielki, co z jednej strony determinowane jest przez małą podaż, którą wyznacza niewielkie zainteresowanie ekologicznymi metodami produkcji ze strony rolników, a z drugiej – wciąż zbyt małym zainteresowaniem tą kategorią produktów ze strony konsumentów.

Należy jednak zaznaczyć, że zarówno podaż jak też popyt zaczęły w Polsce w ostatnim okresie wzrastać, co daje nadzieję na dynamiczny rozwój sektora żywności ekologicznej w najbliższych latach.

Dane literaturowe wskazują, że w największym stopniu o wyborze żywności z rolnictwa ekologicznego wśród jej konsumentów decydują: troska o zdrowie, jakość, aspekty środowiskowe i aspekty etyczne produkcji żywności.

Więcej informacji

Certyfikat podmiotu przetwórczego

Dokumentacja dotycząca przetwarzania surowców ekologicznych

Baza gospodarstw i przetwórców ekologicznych, gospodarstw eko-agroturystycznych oraz sklepów i przetwórni ekologicznych

Przydatne linki

445829od83cgya6
Image: thanunkorn / FreeDigitalPhotos.net

Filtr tytułów     Wyświetl: 
# Tytuł artykułu Autor Odsłony